Konferensiyada Atrof-muhit, Shaharsozlik va Iqlim O‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Xasan Suver, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Turkiyadagi Doimiy Kordinatori Babatunde A. Ahonsi, UNICEF Turkiyadagi ADAP Dasturi rahbari Chizuru Iwata va Iqlim O‘zgarishi bo‘yicha Boshqarma rahbari Halil Hasar o‘zlarining ochilish so‘zlarini aytishdi. Konferensiya Anqarada boshlandi va unda 200 dan ortiq ishtirokchi ishtirok etdi, konferensiya ikki kun davom etadi.
29-chi Tomonlar Konferensiyasidan (COP29) oldin Mahalliy Yoshlar Konferensiyasi (LCOY) bir araya kelib, hukumatlararo iqlim o‘zgarishi siyosatlarini shakllantirishga hissa qo‘shish va yoshlarning ovozlarini rasmiy ravishda UNFCCC jarayonlariga yetkazish maqsadida yig‘ildi. Konferensiyaning ochilish so‘zini Atrof-muhit, Shaharsozlik va Iqlim O‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Xasan Suver nutq so‘zladi. Vazir o‘rinbosari Xasan Suver iqlim o‘zgarishi kelajakdagi emas, bugungi kunda yuz berayotgan haqiqat ekanligini ta’kidlab, bu ta’sirlarning eng og‘ir yukini yoshlar va kelajak avlodlarining ko‘tarishini aytdi. Shuningdek, Xasan Suver yoshlarning iqlim o‘zgarishi bilan kurashda faol ishtirok etishining hayotiy ahamiyatga ega ekanligini va kelajakdagi liderlar sifatida qaror qabul qilish jarayonlariga jalb qilinishi kerakligini ta’kidladi.

The conference, which was attended by Deputy Minister of Environment, Urbanization, and Climate Change Hasan Suver, UN Resident Coordinator in Turkey Babatunde A. Ahonsi, UNICEF Turkey ADAP Program Chief Chizuru Iwata, and Climate Change Head Halil Hasar, began in Ankara with opening speeches. Over 200 participants attended the conference, which will last for two days.
Before the 29th Conference of the Parties (COP29), the Local Youth Conference (LCOY) came together to contribute to shaping intergovernmental climate change policies and officially convey the voices of youth to UNFCCC processes. The opening speech of the conference was delivered by Deputy Minister of Environment, Urbanization, and Climate Change, Hasan Suver. Deputy Minister Suver emphasized that climate change is not a future problem but a present reality, and the heaviest burden of these impacts will fall on youth and future generations. He highlighted the vital importance of youth actively engaging in the fight against climate change and participating in decision-making processes as future leaders.