Konferensiyada Atrof-muhit, Shaharsozlik va Iqlim O‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Xasan Suver, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Turkiyadagi Doimiy Kordinatori Babatunde A. Ahonsi, UNICEF Turkiyadagi ADAP Dasturi rahbari Chizuru Iwata va Iqlim O‘zgarishi bo‘yicha Boshqarma rahbari Halil Hasar o‘zlarining ochilish so‘zlarini aytishdi. Konferensiya Anqarada boshlandi va unda 200 dan ortiq ishtirokchi ishtirok etdi, konferensiya ikki kun davom etadi.
29-chi Tomonlar Konferensiyasidan (COP29) oldin Mahalliy Yoshlar Konferensiyasi (LCOY) bir araya kelib, hukumatlararo iqlim o‘zgarishi siyosatlarini shakllantirishga hissa qo‘shish va yoshlarning ovozlarini rasmiy ravishda UNFCCC jarayonlariga yetkazish maqsadida yig‘ildi. Konferensiyaning ochilish so‘zini Atrof-muhit, Shaharsozlik va Iqlim O‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Xasan Suver nutq so‘zladi. Vazir o‘rinbosari Xasan Suver iqlim o‘zgarishi kelajakdagi emas, bugungi kunda yuz berayotgan haqiqat ekanligini ta’kidlab, bu ta’sirlarning eng og‘ir yukini yoshlar va kelajak avlodlarining ko‘tarishini aytdi. Shuningdek, Xasan Suver yoshlarning iqlim o‘zgarishi bilan kurashda faol ishtirok etishining hayotiy ahamiyatga ega ekanligini va kelajakdagi liderlar sifatida qaror qabul qilish jarayonlariga jalb qilinishi kerakligini ta’kidladi.

В конференции приняли участие заместитель министра экологии, городского развития и изменения климата Хасан Сувёр, резидент-координатор ООН в Турции Бабатунде А. Ахонси, руководитель программы ADAP ЮНИСЕФ в Турции Чизуру Ивата, а также глава по вопросам изменения климата Халил Хасар, которые выступили с открывающими речами. В конференции, которая собрала более 200 участников, было отмечено, что она продлится два дня.
Перед 29-й Конференцией сторон (COP29) Местная молодежная конференция (LCOY) собралась, чтобы внести свой вклад в формирование межправительственной политики по изменению климата и официально передать голоса молодежи в процессы UNFCCC. Открытие конференции прошло с выступлением заместителя министра экологии, городского развития и изменения климата Хасана Сувёра. Заместитель министра подчеркнул, что изменение климата — это не проблема будущего, а реальность, с которой мы сталкиваемся сегодня, и что именно молодежь и будущие поколения понесут на себе наибольшую нагрузку от этих изменений. Хасан Сувёр также отметил жизненно важную роль молодежи в борьбе с изменением климата и необходимость их вовлечения в процессы принятия решений как будущих лидеров.