UNICEF, Yoshlar ishlari va sport bo‘yicha qo‘mita, Energetika va suv resurslari vazirligi hamda Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi bilan hamkorlikda, 10-13 iyun kunlari Dushanbeda o‘tayotgan Dushanbe Xalqaro Suv Konferensiyasi doirasida «Suv va Iqlim: Yoshlar va Bolalar Forumi»ni o‘tkazmoqda. Ushbu forum, UNICEF tomonidan Tojikistonda tashkil etilgan o‘xshash uchinchi tadbir bo‘lib, oxirgi forum 2022 yilda bo‘lib o‘tgan edi.
«Suv va Iqlim: Yoshlar va Bolalar Forumi» jahonning turli burchaklaridan kelgan yoshlar va qaror qabul qiluvchilarni birlashtiradi, jumladan Tojikistondan, hamda hukumatlar va yoshlar qanday qilib inklyuziv tarzda hamkorlik qilib, 2030-yilgi Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida suvga oid maqsadlarga erishishni tezlashtirishlarini muhokama qiladi va ustuvor vazifalarni belgilaydi. Bu yil Tojikiston tarixida birinchi marta Tojik yoshlarini yangi tashkil etilgan Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i vakillari ifodalaydi.
Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i Tojikistonda yoshlarga iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishda yordam berishni, yoshlar boshchiligidagi suv va iqlimga oid harakatlarni targ‘ib qilishni, shuningdek, Tojik yoshlarining suv va iqlimga oid rejasini amalga oshirish va monitoring qilishni maqsad qilib qo‘ygan.
Forum davomida turli mamlakatlardan kelgan yoshlar delegatlari va Tojikistonning Ta'lim va fan vazirligi, Tojikiston Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi, UNICEF, Niderlandiya Qirolligi, Yevropa Ittifoqi, Shveysariya Federal Tashqi ishlar departamenti, USAID, JICA, UNIFY va boshqa asosiy mutaxassislar bilan birga qatnashchilar quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lishadi:
- Global Yoshlar Rivojlanish Rejasi va Agendasi (YDPA) bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarni ko‘rib chiqish va yoshlarning suv va iqlim tashabbuslarida ishtirokini kengaytirishga to‘sqinlik qiluvchi asosiy to‘siqlar, muammolar, imkoniyatlar va yechimlarni aniqlash.
- 2023-yilda BMTning Suv bo‘yicha Konferensiyasida qabul qilingan majburiyatlarni bajarishda (yoshlar nuqtai nazaridan) tanlangan davlatlar tomonidan erishilgan yutuqlarni baholash.
- Tojikistonning Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i tomonidan ishlab chiqilgan birinchi «Yoshlar Suv va Iqlim Rejasi»ni taqdim etish.
- Jahon innovatorlarining tajribalari va o‘rganishlarini baham ko‘rish uchun maydon yaratish va bu tajribalarni boshqa davlatlarda sinovdan o‘tkazish va kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganish, shuningdek, hukumatlarga innovatsiyalar uchun qulay muhit yaratishda yordam berish.

UNICEF, in cooperation with the Committee on Youth Affairs and Sports, Ministry of Energy and Water Resources and Committee of Environmental Protection, are hosting the Youth and Children's Water and Climate Forum as part of the Dushanbe International Water Conference, Water Action Decade "Water for Sustainable Development, 2018-2028", which is currently taking place in Dushanbe from 10 to 13 June. The Youth and Children's Water and Climate Forum is the third of its kind to be organised by UNICEF in Tajikistan, with the last one taking place in 2022.
The Youth & Children's Water and Climate Forum brings together youth representatives and decision-makers from around the world, including Tajikistan, to discuss and prioritize how governments and young people can work together in an inclusive way to accelerate the achievement of the water-related goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development. This year, for the first time in Tajikistan’s history, Tajik youth will be represented by the newly established Youth for Water and Climate Network.
The Youth for Water and Climate Network of Tajikistan aims to build the capacity of the young people to address climate challenges, advocate for youth-led water and climate actions and implement and monitor the Tajik Youth for Water and Climate Plan.
During the Forum, youth delegates from different countries and high-level guests from the Ministry of Education and Science of Tajikistan, Committee on Environmental Protection of Tajikistan, UNICEF, Kingdom of the Netherlands, European Union, Swiss Federal Department of Foreign Affairs, USAID, JICA, UNIFY and other key experts, the participants will have an opportunity to:
- Review the progress of the Global Youth Development Plan and Agenda (YDPA) and identify key barriers, challenges, opportunities, and solutions related to youth engagement in water and climate initiatives.
- Evaluate the progress of selected countries (from a youth perspective) in meeting the voluntary commitments made at the UN Water Conference in 2023.
- Launch the first 'Youth Water and Climate Plan' developed by Tajikistan's Youth for Water and Climate Network.
- Create a space for global innovators to share their journeys and learnings to be explored for potential piloting and scaling up in different countries, while advocating with governments to create an enabling environment for innovation.