UNICEF, Yoshlar ishlari va sport bo‘yicha qo‘mita, Energetika va suv resurslari vazirligi hamda Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi bilan hamkorlikda, 10-13 iyun kunlari Dushanbeda o‘tayotgan Dushanbe Xalqaro Suv Konferensiyasi doirasida «Suv va Iqlim: Yoshlar va Bolalar Forumi»ni o‘tkazmoqda. Ushbu forum, UNICEF tomonidan Tojikistonda tashkil etilgan o‘xshash uchinchi tadbir bo‘lib, oxirgi forum 2022 yilda bo‘lib o‘tgan edi.
«Suv va Iqlim: Yoshlar va Bolalar Forumi» jahonning turli burchaklaridan kelgan yoshlar va qaror qabul qiluvchilarni birlashtiradi, jumladan Tojikistondan, hamda hukumatlar va yoshlar qanday qilib inklyuziv tarzda hamkorlik qilib, 2030-yilgi Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida suvga oid maqsadlarga erishishni tezlashtirishlarini muhokama qiladi va ustuvor vazifalarni belgilaydi. Bu yil Tojikiston tarixida birinchi marta Tojik yoshlarini yangi tashkil etilgan Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i vakillari ifodalaydi.
Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i Tojikistonda yoshlarga iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishda yordam berishni, yoshlar boshchiligidagi suv va iqlimga oid harakatlarni targ‘ib qilishni, shuningdek, Tojik yoshlarining suv va iqlimga oid rejasini amalga oshirish va monitoring qilishni maqsad qilib qo‘ygan.
Forum davomida turli mamlakatlardan kelgan yoshlar delegatlari va Tojikistonning Ta'lim va fan vazirligi, Tojikiston Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi, UNICEF, Niderlandiya Qirolligi, Yevropa Ittifoqi, Shveysariya Federal Tashqi ishlar departamenti, USAID, JICA, UNIFY va boshqa asosiy mutaxassislar bilan birga qatnashchilar quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lishadi:
- Global Yoshlar Rivojlanish Rejasi va Agendasi (YDPA) bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarni ko‘rib chiqish va yoshlarning suv va iqlim tashabbuslarida ishtirokini kengaytirishga to‘sqinlik qiluvchi asosiy to‘siqlar, muammolar, imkoniyatlar va yechimlarni aniqlash.
- 2023-yilda BMTning Suv bo‘yicha Konferensiyasida qabul qilingan majburiyatlarni bajarishda (yoshlar nuqtai nazaridan) tanlangan davlatlar tomonidan erishilgan yutuqlarni baholash.
- Tojikistonning Yoshlar uchun Suv va Iqlim Tarmog‘i tomonidan ishlab chiqilgan birinchi «Yoshlar Suv va Iqlim Rejasi»ni taqdim etish.
- Jahon innovatorlarining tajribalari va o‘rganishlarini baham ko‘rish uchun maydon yaratish va bu tajribalarni boshqa davlatlarda sinovdan o‘tkazish va kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganish, shuningdek, hukumatlarga innovatsiyalar uchun qulay muhit yaratishda yordam berish.

ЮНИСЕФ, в сотрудничестве с Комитетом по делам молодежи и спорту, Министерством энергетики и водных ресурсов и Комитетом по охране окружающей среды, проводят Форум молодежи и детей по вопросам воды и климата в рамках Международной водной конференции Душанбе, Десятилетия действий по воде «Вода для устойчивого развития, 2018-2028», который проходит в Душанбе с 10 по 13 июня. Форум молодежи и детей по вопросам воды и климата является третьим по счету мероприятием, организованным ЮНИСЕФ в Таджикистане, последний из которых прошел в 2022 году.
Форум молодежи и детей по вопросам воды и климата собирает представителей молодежи и принимающих решения со всего мира, включая Таджикистан, чтобы обсудить и приоритизировать, как правительства и молодежь могут работать вместе инклюзивным способом для ускорения достижения водных целей Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года. В этом году, впервые в истории Таджикистана, молодежь будет представлена новой организацией — Сетью молодежи для воды и климата Таджикистана.
Сеть молодежи для воды и климата Таджикистана ставит своей целью укрепление потенциала молодежи для решения климатических проблем, продвижение молодежных инициатив по воде и климату, а также внедрение и мониторинг Плана молодежи Таджикистана по воде и климату.
В ходе форума делегаты молодежи из разных стран и высокопрофильные гости из Министерства образования и науки Таджикистана, Комитета по охране окружающей среды Таджикистана, ЮНИСЕФ, Королевства Нидерланды, Европейского Союза, Швейцарского федерального департамента иностранных дел, USAID, JICA, UNIFY и других ключевых экспертов получат возможность:
- Оценить ход реализации Глобального плана развития молодежи и Повестки (YDPA) и выявить ключевые барьеры, проблемы, возможности и решения, связанные с вовлечением молодежи в водные и климатические инициативы.
- Оценить достижения выбранных стран (с точки зрения молодежи) в выполнении добровольных обязательств, принятых на Водной конференции ООН в 2023 году.
- Запустить первый «План молодежи по воде и климату», разработанный Сетью молодежи для воды и климата Таджикистана.
- Создать пространство для глобальных инноваторов, чтобы они поделились своим опытом и знаниями, которые могут быть использованы для пилотирования и масштабирования в разных странах, а также для содействия правительствам в создании благоприятной среды для инноваций.