Gidrometeorologiya xizmati agentligi va "Zamin" fondining "Atmosfera havosining ifloslanishi monitoringini avtomatlashtirish" qo‘shma loyihasi doirasida
Gidrometeorologiya xizmati agentligi va "Zamin" fondining "Atmosfera havosining ifloslanishi monitoringini avtomatlashtirish" qo‘shma loyihasi doirasida Buxoro va Navoiy shaharlaridan olingan ma’lumotlar monitoring.meteo.uz saytida joylashtirila boshlandi. Shu tariqa, loyihani amalga oshirish boshlanganidan buyon respublika bo‘ylab 16 ta stansiya milliy platformaning yagona bazasiga ulandi.
Havoni avtomatik monitoring qilish stansiyalarini o‘rnatish atmosfera havosi sifati bo‘yicha obyektiv ma’lumotlarni olish va ularga ishlov berish imkonini yaratadi, bu ma’lumotlar havo sifatiga doir milliy normativlarni ishlab chiqishda asos hisoblanadi hamda ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha asoslangan qarorlarni qabul qilishga xizmat qiladi.

В рамках совместного проекта Агентства гидрометеорологической службы и Фонда Zamin «Автоматизация мониторинга загрязнения атмосферного воздуха»
В рамках совместного проекта Агентства гидрометеорологической службы и Фонда Zamin «Автоматизация мониторинга загрязнения атмосферного воздуха» актуальные данные из городов Бухара и Навои стали доступны на monitoring.meteo.uz. Таким образом, с начала реализации проекта всего по республике 16 станций подключены к единой базе национальной платформы.
Установка автоматических станций мониторинга воздуха позволяет получать и обрабатывать объективные данные о качестве атмосферного воздуха, которые являются основой при разработке национальных нормативов качества воздуха и способствуют принятию обоснованных решений по улучшению экологической ситуации.