Tadbirda “Eko-maktablar O‘zbekiston” loyihasining bosh ramzi – Yashil bayroq tantanali ravishda ko‘tarildi. Onlayn formatda qoraqalpog‘istonlik g‘oliblar qatoriga O‘zbekistondagi Yashil bayroqni qo‘lga kiritgan yana 8 ta maktab qo‘shildi.
Ziroat Mirziyoyeva bolalarni munosib mukofot bilan samimiy tabrikladi, bu yoshlarning barqaror rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilishga intilishi, yosh avlod global muammolarni hal etishda qanday faol ishtirok eta olishi isbotidir. Tabriklarga FAO bosh direktori o‘rinbosari Viorel Gutu va Ekologik ta’lim jamg‘armasi direktori Pramod Kumar Sharma qo‘shildi.
Bo‘lajak COP-29ga bag‘ishlangan ekofestival voqealarga boy bo‘ldi: “Yosh ekochempionlar” dasturi yetakchilari Qoraqalpog‘istonda “Yoshlar jamoatchilik ekologik nazoratini” yo‘lga qo‘yish tashabbusi bilan chiqdilar, tuproq sharoitini o‘rganish, organik chiqindilarni qayta ishlash va qayta ishlash bo‘yicha ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar. barglari vermikompostga aylantirildi, barqaror issiqxona dehqonchiligi bo'yicha mahorat darsi, mevali bog' ekildi, bahslarda ishtirok etdilar, "daladan dasturxonga" oziq-ovqat yo'lini qisqartirishning o'z usullarini taklif qildilar, to'g'ri ovqatlanish bo'yicha dietologlarning master-klassini tingladilar va barchani hayratda qoldirdilar. mehmonlarni olovli flesh-mob bilan. Tadbirda FAO Butunjahon oziq-ovqat kuniga bag‘ishlangan plakatlar tanlovi boshlandi, arizalar 8 noyabrda yopiladi.
Maʼrifiy ekofestivalda “Tanho qayiq” inklyuziv “Zamin Creative” studiyasi tomonidan sahnalashtirilgan sahna koʻrinishi hamda avstriyalik fotograf Klaus Pixlerning “Fermadan to Bingacha” fotokoʻrgazmasining ochilishi boʻlib oʻtdi. buzilishning turli bosqichlari. Yetishtirilgan va ishlab chiqarilgan isrof qilingan oziq-ovqatlarga bag'ishlangan fotoko'rgazma juma kunigacha ochiq bo'ladi.

На мероприятии торжественно поднят Зелёный флаг — главный символ проекта Eco-schools Uzbekistan. В онлайн-формате к победителям из Каракалпакстана присоединились ещё 8 школ Узбекистана, получивших Зелёный флаг.
Зироат Мирзиеёва тепло поздравила ребят с заслуженной наградой, знаком приверженности молодёжи устойчивому развитию и охране окружающей среды, и свидетельством того, как молодое поколение может активно участвовать в решении глобальных проблем. К поздравлениям присоединились Виорел Гуцу, заместитель генерального директора ФАО, и Прамод Кумар Шарма, директор Фонда Экологического образования.
Экофестиваль, приуроченный к предстоящему COP-29, был насыщен событиями: лидеры программы «Молодые эко-чемпионы» презентовали инициативу по запуску Молодежного общественного экологического контроля в Каракалпакстане, получили навыки изучения состояния почв, переработки органических отходов и листвы в биогумус, мастер-класс по устойчивому тепличному хозяйству, посадили фруктовый сад, участвовали в дебатах, предлагая свои способы сокращения продовольственного пути «от поля к столу», прослушали мастер-класс нутрициологов по правильному питанию и удивили всех гостей зажигательным флэшмобом. На мероприятии был презентован конкурс плакатов ФАО по случаю Всемирного дня продовольствия, подача заявок на который завершится 8 ноября.
В рамках образовательного эко-фестиваля была представлена театральная постановка инклюзивной студии Zamin Creative — Tanho qayiq и открыта фотовыставка австрийского фотографа Клауса Пихлера «От фермы до урны» — серия восхитительно отталкивающих изображений пищевых продуктов, изображённых на разных стадиях порчи. Фотовыставка, посвящённая напрасно выращенным и произведённым продуктам будет открыта до пятницы.