Юртимизда йилига 14 миллион тонна чиқиндилар ҳосил бўлади. Лекин уларнинг атиги 4-5 фоизи қайта ишланади. Чиқинди полигонларидан 7 миллион тоннадан зиёд иссиқхона газлари атмосферага чиқади, 43 минг тонна заҳарли фильтратлар ер остига сингади.
Чиқиндиларни қайта ишлаш орқали ҳам унинг табиатга таъсирини камайтириш, ҳам фойда олиш мумкин. Шу мақсадда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан хорижий инвесторлар билан ҳамкорликда қатор лойиҳалар ишлаб чиқилган. Қарийб 1 миллиард 300 миллион долларлик инвестицияларни жалб этган ҳолда, 8 та чиқинди ёқиш заводи қуриш ҳамда Оҳангарон полигонида чиқинди газини қайта ишлаш режалаштирилган.
Масалан, Хитойнинг “CAMC Engineering” компаниясининг 350 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестицияси ҳисобидан Андижон ва Тошкент вилоятларида 2 та завод барпо этилади. Уларда кунига 4 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига 630 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Бу соҳага Хитойнинг бошқа бир компанияси – “Shanghai SUS Environment” ҳам қизиқиш билдирган. У 310 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция киритиб, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида 2 та завод қуришни режалаштирган. Уларда кунига 3 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига 480 миллион киловатт соат электр энергияси олинади.
Бирлашган Араб Амирликларининг “Tadweer Group” компаниясининг 200 миллион доллар маблағи эвазига Бухоро ва Навоий вилоятлари учун битта завод қурилади. Унд кунига 1 минг 500 тонна чиқиндини қайта ишлаш ва йилига 363 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқариш қуввати яратилади.
Корея Республикасининг “Sejin” компанияси иштирокидаги лойиҳа ҳам жуда муҳим. Унга кўра, 55 миллион доллар эвазига Тошкент вилояти Оҳангарон туманидаги маиший чиқинди полигонида ҳосил бўладиган газдан муқобил электр энергияси олиш йўлга қўйилади. Унинг қуввати 16 мегаватт бўлиши кўзда тутилган.
Умуман, лойиҳалар натижасида қаттиқ маиший чиқиндилардан оқилона фойдаланиш таъминланади. Йилига 4,7 миллион тоннадан ортиқ чиқинди ёқилиб, 2 миллиард 100 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. 97 миллион АҚШ доллари қийматидаги электр энергияси сотилади. Шунингдек, булар орқали 152 миллион метр куб табиий газ иқтисод қилинади ҳамда 2,4 миллион тонна иссиқхона газлари камаяди. 1 минг 200 та янги иш ўрни яратилади.
Лойиҳалар 2025-2027 йилларда Андижон, Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сирдарё, Фарғона, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган.

В нашей стране ежегодно образуется 14 миллионов тонн отходов. Однако только 4-5% из них перерабатывается. С свалок выбрасывается более 7 миллионов тонн парниковых газов в атмосферу, а 43 тысячи тонн токсичных фильтратов проникает в грунт.
Переработка отходов может как снизить их воздействие на природу, так и принести пользу. С этой целью Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработаны ряд проектов в сотрудничестве с зарубежными инвесторами. Планируется строительство восьми заводов по сжиганию отходов и переработка газов на свалке в Охангароне с привлечением инвестиций почти в 1 миллиард 300 миллионов долларов.
Например, благодаря прямым инвестициям в 350 миллионов долларов китайской компании "CAMC Engineering" будут построены два завода в Андижанской и Ташкентской областях. На этих заводах будет перерабатываться 4 тысячи тонн отходов в день, что позволит производить 630 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Также интерес к этой сфере проявила другая китайская компания — "Shanghai SUS Environment". Она планирует вложить 310 миллионов долларов в строительство двух заводов в Самаркандской и Кашкадарьинской областях. На этих заводах будет перерабатываться 3 тысячи тонн отходов в день, что позволит получать 480 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Компания "Tadweer Group" из Объединенных Арабских Эмиратов намерена построить один завод в Бухарской и Навоийской областях за 200 миллионов долларов. Он будет перерабатывать 1500 тонн отходов в день и производить 363 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год.
Проект с участием корейской компании "Sejin" также имеет большое значение. В рамках этого проекта за 55 миллионов долларов планируется получить альтернативную электроэнергию из газа, образующегося на свалке бытовых отходов в Охангаронском районе Ташкентской области. Предполагаемая мощность составит 16 мегаватт.
В целом, в результате проектов будет обеспечено рациональное использование твердых бытовых отходов. Планируется сжигать более 4,7 миллиона тонн отходов в год и производить 2 миллиарда 100 миллионов киловатт-часов электроэнергии. Электрическая энергия на сумму 97 миллионов долларов будет продана. Также будет сэкономлено 152 миллиона кубометров природного газа и сокращено 2,4 миллиона тонн парниковых газов. Будет создано 1200 новых рабочих мест.
Проекты планируется реализовать в 2025-2027 годах в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ферганской и Ташкентской областях, а также в Ташкенте.