Юртимизда йилига 14 миллион тонна чиқиндилар ҳосил бўлади. Лекин уларнинг атиги 4-5 фоизи қайта ишланади. Чиқинди полигонларидан 7 миллион тоннадан зиёд иссиқхона газлари атмосферага чиқади, 43 минг тонна заҳарли фильтратлар ер остига сингади.
Чиқиндиларни қайта ишлаш орқали ҳам унинг табиатга таъсирини камайтириш, ҳам фойда олиш мумкин. Шу мақсадда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан хорижий инвесторлар билан ҳамкорликда қатор лойиҳалар ишлаб чиқилган. Қарийб 1 миллиард 300 миллион долларлик инвестицияларни жалб этган ҳолда, 8 та чиқинди ёқиш заводи қуриш ҳамда Оҳангарон полигонида чиқинди газини қайта ишлаш режалаштирилган.
Масалан, Хитойнинг “CAMC Engineering” компаниясининг 350 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестицияси ҳисобидан Андижон ва Тошкент вилоятларида 2 та завод барпо этилади. Уларда кунига 4 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига 630 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Бу соҳага Хитойнинг бошқа бир компанияси – “Shanghai SUS Environment” ҳам қизиқиш билдирган. У 310 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция киритиб, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида 2 та завод қуришни режалаштирган. Уларда кунига 3 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига 480 миллион киловатт соат электр энергияси олинади.
Бирлашган Араб Амирликларининг “Tadweer Group” компаниясининг 200 миллион доллар маблағи эвазига Бухоро ва Навоий вилоятлари учун битта завод қурилади. Унд кунига 1 минг 500 тонна чиқиндини қайта ишлаш ва йилига 363 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқариш қуввати яратилади.
Корея Республикасининг “Sejin” компанияси иштирокидаги лойиҳа ҳам жуда муҳим. Унга кўра, 55 миллион доллар эвазига Тошкент вилояти Оҳангарон туманидаги маиший чиқинди полигонида ҳосил бўладиган газдан муқобил электр энергияси олиш йўлга қўйилади. Унинг қуввати 16 мегаватт бўлиши кўзда тутилган.
Умуман, лойиҳалар натижасида қаттиқ маиший чиқиндилардан оқилона фойдаланиш таъминланади. Йилига 4,7 миллион тоннадан ортиқ чиқинди ёқилиб, 2 миллиард 100 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. 97 миллион АҚШ доллари қийматидаги электр энергияси сотилади. Шунингдек, булар орқали 152 миллион метр куб табиий газ иқтисод қилинади ҳамда 2,4 миллион тонна иссиқхона газлари камаяди. 1 минг 200 та янги иш ўрни яратилади.
Лойиҳалар 2025-2027 йилларда Андижон, Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сирдарё, Фарғона, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида амалга оширилиши режалаштирилган.

In our country, 14 million tons of waste are generated annually. However, only 4-5% of this waste is recycled. More than 7 million tons of greenhouse gases are emitted into the atmosphere from landfills, and 43,000 tons of toxic leachate seep into the ground.
Waste recycling can both reduce its environmental impact and generate benefits. To this end, the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change has developed several projects in collaboration with foreign investors. Plans include the construction of eight waste incineration plants and gas processing facilities at the landfill in Ohanagaron, with nearly $1.3 billion in investments.
For example, thanks to a direct investment of $350 million from the Chinese company "CAMC Engineering," two plants will be built in the Andijan and Tashkent regions. These plants will process 4,000 tons of waste per day, producing 630 million kilowatt-hours of electricity annually.
Another Chinese company, "Shanghai SUS Environment," has also expressed interest in this sector. It plans to invest $310 million in the construction of two plants in the Samarkand and Kashkadarya regions. These plants will process 3,000 tons of waste daily, generating 480 million kilowatt-hours of electricity per year.
The "Tadweer Group" from the United Arab Emirates intends to build one plant in the Bukhara and Navoi regions for $200 million. This plant will process 1,500 tons of waste per day and produce 363 million kilowatt-hours of electricity annually.
A project involving the South Korean company "Sejin" is also significant. For $55 million, it plans to generate alternative electricity from gas produced at the municipal waste landfill in the Ohanagaron district of Tashkent region. The expected capacity is 16 megawatts.
Overall, the projects aim to ensure the rational use of solid household waste. More than 4.7 million tons of waste will be incinerated annually, producing 2.1 billion kilowatt-hours of electricity. Electricity worth $97 million will be sold. Additionally, 152 million cubic meters of natural gas will be saved, and 2.4 million tons of greenhouse gases will be reduced. The projects will create 1,200 new jobs.
The projects are planned for implementation between 2025 and 2027 in the Andijan, Bukhara, Jizzakh, Kashkadarya, Navoi, Namangan, Samarkand, Syrdarya, Fergana, and Tashkent regions, as well as in Tashkent city.