Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar oʻrtasidagi ekologik kun tartibi boʻyicha Maslahat qoʻmitasi toʻgʻrisida nizom
1. Umumiy qoidalar
1.1. Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar oʻrtasidagi ekologik kun tartibi boʻyicha maslahat qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda - Maslahat qoʻmitasi) bosh qarorgohi Toshkent shahrida joylashgan, unga kiruvchi Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlarning ekologik kun tartibiga jalb qilingan yoshlar tashkilotlari, birlashmalari, harakatlarining (keyingi oʻrinlarda - Yoshlar hamjamiyatlari) faoliyatini muvofiqlashtiruvchi maslahat-kengash organi hisoblanadi.
1.2. Maslahat qoʻmitasi Osiyoda oʻzaro hamkorlik, tinchlik va doʻstlikni mustahkamlash uchun Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar oʻrtasida har tomonlama hamkorlikka koʻmaklashish maqsadida tuziladi.
1.3. Ushbu Nizom zamirida ekologik hamkorlik Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlarning ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar sohalarda barqaror rivojlanishini taʼminlashning eng muhim omili ekanligi haqidagi tasavvur yotadi.
2. Vazifalar va faoliyat yoʻnalishlari
2.1. Maslahat qoʻmitasining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
2.1.1. Yoshlar hamjamiyatlari oʻrtasida samarali mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga koʻmaklashish;
2.1.2. Ekologik kun tartibini amalga oshirishda Markaziy Osiyo va Turkiy davlatlar yoshlarining ishtirokini ragʻbatlantirish;
2.1.3. Yoshlar hamjamiyatlari oʻrtasida toʻgʻridan toʻgʻri muloqotlar va aloqalarni rivojlantirishga koʻmaklashish;
2.1.4. Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar yoshlarining manfaatlari yoʻlida hamkorlik sharoitlarini takomillashtirish boʻyicha tavsiya va takliflar ishlab chiqish;
2.1.5. Yoshlar hamjamiyatlari oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida axborot almashish;
2.1.6. Yoshlar hamjamiyatlarining hamkorlik rejalari/dasturlarini ishlab chiqish;
2.1.7. Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar yoshlari uchun loyihalarni amalga oshirish va tadbirlar, shu jumladan ommaviy kampaniyalar, loyihalar, davlatlararo yoshlar aksiyalarini oʻtkazish, munozara klublari, davra suhbatlari, yoshlar forumlari, eko-oromgohlar va konferensiyalarni tashkil etish.
3. Maslahat qoʻmitasining tuzilmasi va faoliyat koʻrsatish tartibi
3.1. Maslahat qoʻmitasi ikki organdan iborat. Maslahat qoʻmitasining organlari - "Maslahat qoʻmitasining Vasiylik kengashi" va "Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlarning vakillari". Maslahat qoʻmitasining oliy mansabdor shaxsi "Maslahat qoʻmitasi raisi" hisoblanadi.
3.1.1. Maslahat qoʻmitasining Vasiylik kengashi tarkibiga Maslahat qoʻmitasi raisi, Rais kotibi va har bir mamlakatdan bir nafar oliy mansabdor shaxs kiradi;
3.1.2. Maslahat qoʻmitasi aʼzo davlatlar vakillaridan – har bir davlatdan 2 kishidan iborat boʻladi. Quyidagilar Maslahat qoʻmitasiga tayinlangan aʼzo davlatlarning vakillari hisoblanadi:
• davlat organlarining bir yoki bir nechta vakillari (mamlakatning Maslahat qoʻmitasi faoliyatida ishtiroki uchun masʼul boʻlgan davlat tashkiloti nomidan barcha hujjatlarga oid va tashkiliy masalalar bilan shugʻullanuvchi shaxslar),
• yoshlarga oid va ekologiya siyosatini amalga oshiruvchi jamoat yoshlar va boshqa tashkilotlar/birlashmalar/faollarning bir yoki bir nechta vakillari.
3.2. Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlarning vakillari oʻz vazifalarini bajarish chogʻida tegishli yuboruvchi davlatning ichki normalariga amal qiladilar.
3.3. Maslahat qoʻmitasining majlislari zaruriyatga koʻra, lekin yiliga kamida ikki marta oʻtkaziladi hamda Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlarning aksariyati ishtirok etgan taqdirda zarur kvorumga ega boʻladi.
3.4. Maslahat qoʻmitasi Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlarning istalgan birining tashabbusi bilan navbatdan tashqari majlislar oʻtkazishi mumkin. Mamlakatlar Maslahat qoʻmitasi raisiga navbatdan tashqari majlis oʻtkazilishidan kamida 30 kun oldin majlisning kun tartibi, muddatlari va oʻtkaziladigan joyi toʻgʻrisidagi taklif bilan soʻrov yuboradilar.
3.5. Navbatdagi va navbatdan tashqari majlis oʻtkaziladigan joy va sana qabul qiluvchi davlat tomonidan maʼlum qilinadi.
3.6. Maslahat qoʻmitasining qarorlari konsensus asosida qabul qilinadi va tavsiyaviy xususiyatga ega boʻladi.
3.7. Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlar vakillarini xizmat safariga yuborish xarajatlarini yuboruvchi tomon qoplaydi.
3.8. Majlisni oʻtkazishning tashkiliy-texnik taʼminotiga oid xarajatlar qabul qiluvchi tomon zimmasida boʻladi.
4. Maslahat qoʻmitasi raisi
4.1. Maslahat qoʻmitasining raisi - Maslahat qoʻmitasining yakuniy va yagona qarorini chiqaruvchi Maslahat qoʻmitasining oliy rahbarlik lavozimidir. Maslahat qoʻmitasi raisi Vasiylik kengashi bilan birgalikda va Aʼzo davlatlar vakillari bilan yaqin muvofiqlashuvda ish olib boradi.
4.2. Maslahat qoʻmitasi raisi aʼzo davlatlar vakillari orasidan saylanadi:
4.2.1. Maslahat qoʻmitasi raisi lavozimiga nomzodlar Vasiylik kengashi tomonidan ilgari suriladi, har bir mamlakatdan bir nafar nomzod koʻrsatiladi;
4.2.2. Maslahat qoʻmitasining navbatdagi raisi Vasiylik kengashi tomonidan alifbo tartibida qoʻmitaga aʼzo davlatlarning vakillari orasidan saylanadi. Navbatdagi majlis raisi Maslahat qoʻmitasi majlisi vaqtida saylanadi;
4.2.3. Oʻz vazifalarini bajarmagan, aʼzo davlatlarning vakillari tomonidan asoslangan shikoyatlar yoki oʻz vazifalarini bajarishga imkon bermaydigan boshqa holatlar mavjud boʻlgan taqdirda, Vasiylik kengashining qaroriga koʻra Maslahat qoʻmitasi raisi lavozimiga navbatdan tashqari saylov oʻtkazilishi  mumkin.
5. Maslahat qoʻmitasi kotibi
5.1.1. Maslahat qoʻmitasi kotibi - Maslahat qoʻmitasi raisining oʻrinbosari hisoblanadi va quyidagi vazifalarni bajaradi:
• Amalga oshirilayotgan ishlar monitoringi va ishchi hujjatlarni tuzish uchun masʼul hisoblanadi;
• Maslahat qoʻmitasi majlislari kun tartibi loyihasini tayyorlaydi;
5.1.2. Qabul qiluvchi mamlakat bilan muvofiqlashgan holda Maslahat qoʻmitasi majlislarini tashkil etish va bunday tadbirlarni texnik qoʻllab-quvvatlashni taʼminlash bilan shugʻullanadi;
5.1.3. Maslahat qoʻmitasi majlislarida qabul qilingan qarorlarning amalga oshirilishini muvofiqlashtiradi;
5.1.4. Maslahat qoʻmitasi Raisi, Vasiylik kengashi va Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlar vakillarini Maslahat qoʻmitasi majlislarida qabul qilingan hujjatlarning nusxalari bilan taʼminlaydi.
5.2. Kotib Maslahat qoʻmitasining majlisida kuzatuvchi sifatida ishtirok etish uchun Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlarning tegishli davlat tuzilmalari va/yoki yoshlar tashkilotlari/birlashmalari/harakatlarining vakillarini taklif qilishi mumkin.
5.3. Maslahat qoʻmitasi kotibi Maslahat qoʻmitasi Raisi tomonidan Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlarning vakillari orasidan ushbu lavozimga saylanganidan keyin tayinlanadi.
6. Yakuniy qoidalar
6.1. Ingliz, rus tillari Maslahat qoʻmitasining ishchi tillari hisoblanadi.
6.2. Imzolash yoki qabul qilish uchun rasmiy hujjatlarning tili ingliz tili hisoblanadi.
6.3. Ushbu Nizom Vasiylik kengashi tomonidan qabul qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.
6.4. Maslahat qoʻmitasi Vasiylik kengashining qaroriga koʻra va Maslahat qoʻmitasiga aʼzo davlatlar vakillarining tavsiyasiga koʻra ushbu Nizomga oʻzgartirishlar kiritilishi mumkin. Tegishli qaror qabul qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.
Markaziy Osiyo va Turkiy mamlakatlar oʻrtasidagi ekologik kun tartibi boʻyicha maslahat qoʻmitasi toʻgʻrisida nizom

1. General regulations
1.1. The Advisory Committee on the Environmental Agenda among the Central Asian and Turkic countries (hereinafter referred to as the Advisory Committee) is a consultative and advisory body, with headquarters in Tashkent, implementing the coordination activities of its member youth organizations, associations, and movements of the Central Asian and Turkic countries involved in the environmental agenda (hereinafter referred to as the Youth Communities).
1.2. The Consultative Committee is established to promote comprehensive cooperation between the Central Asian and Turkic countries to strengthen interaction, peace and friendship in Asia.
1.3. This Regulation is based on the idea that environmental cooperation is the most important factor in ensuring the sustainable development of the Central Asian and Turkic countries in the socio-economic and humanitarian fields.
2. Objectives and areas of activity
2.1. The main tasks of the Advisory Committee are:
2.2. Promoting the development of effective regional cooperation between Youth Communities;
2.3. Encouraging the participation of young people from Central Asian and Turkic countries in the implementation of the environmental agenda;
2.4. Promoting the development of direct contacts and connections between Youth Communities;
2.5. Development of recommendations and proposals for improving the conditions of cooperation in the interests of the youth of the Central Asian and Turkic countries;
2.6. Exchange of information with the aim of developing cooperation between Youth Communities;
2.7. Development of plans/programs for cooperation between youth communities;
2.8. Implementation of projects and holding of events for the youth of Central Asian and Turkic countries, including public campaigns, projects, interstate youth actions, organization of discussion clubs, round tables, youth forums, eco-camps and conferences.
3. Structure and functioning of the Advisory Committee
3.1. The Advisory Committee consists of two bodies. The bodies of the Advisory Committee are the "Board of Trustees of the Advisory Committee" and the "Representatives of the Member States of the Advisory Committee". The highest official of the Advisory Committee is the "Chairman of the Advisory Committee".
3.1.1. The Advisory Committee Board of Trustees shall comprise the Chairman of the Advisory Committee, the Secretary to the Chairman and at least one senior official from each country;
3.1.2. The Advisory Committee shall consist of representatives of the Member States, 2 persons from each country. The representatives of the Member States appointed to the Advisory Committee are:
- one or more representatives of government bodies (persons who handle all documentation and organizational issues on behalf of the government organization responsible for the country's participation in the activities of the Consultative Committee),
- one or more representatives of public youth and other organizations/associations/activists implementing youth policy and ecology.
3.2.In the performance of their duties, representatives of the member states of the Consultative Committee shall be guided by the internal regulations of the respective sending state.
3.3. Meetings of the Consultative Committee are held as necessary, but not less than twice a year and have the required quorum if a majority of the Central Asian and Turkic countries are present.
3.4. The Consultative Committee may hold extraordinary meetings at the initiative of any of the Central Asian and Turkic countries. Countries send a request to the Chairman of the Consultative Committee with a proposal for the agenda, dates and venue of the meeting no later than 30 days before the extraordinary meeting.
3.5. The place and date of the regular and extraordinary meeting shall be announced by the host country.
3.6. The decisions of the Advisory Committee are made by consensus and are advisory in nature.
3.7. The travel expenses of Representatives of the member states of the Consultative Committee shall be borne by the sending party.
3.8. Expenses related to the organizational and technical support for holding the meeting shall be borne by the host party.
4. Chairman of the Advisory Committee
4.1. The Chairman of the Advisory Committee is the highest management position of the Advisory Committee, making the final and unified decision of the Advisory Committee. The Chairman of the Advisory Committee works jointly with the Board of Trustees and in close coordination with the Representatives of the Member States.
4.2. The Chairman of the Advisory Committee is elected from among the Representatives of the Member States:
4.2.1. Candidates for the post of Chairman of the Advisory Committee are nominated by the Board of Trustees, one candidate from each country;
4.2.2. The next Chairman of the Advisory Committee shall be elected by the Board of Trustees in alphabetical order from among the representatives of the member states of the Committee. The Chairman of the next meeting shall be elected during the meeting of the Advisory Committee;
4.2.3. In the event of failure to fulfill their duties, grounded complaints from Representatives of Member States or other circumstances that do not allow the fulfillment of their duties, extraordinary elections for the post of Chairman of the Advisory Committee may be held by decision of the Board of Trustees.
5. Secretary of the Advisory Committee
5.1.1. The Secretary of the Advisory Committee is the Vice-Chairman of the Advisory Committee and shall perform the following duties:
-
- Responsible for monitoring the work being carried out and drafting working documents;
- Prepares the draft agenda for the meetings of the Advisory Committee;
5.1.2. Organizes meetings of the Advisory Committee in coordination with the host country and provides technical support for such events;
5.1.3. Coordinates the implementation of decisions taken at meetings of the Advisory Committee;
5.1.4. Provides the Chairman of the Advisory Committee, the Board of Trustees and the Representatives of the member states of the Advisory Committee with copies of documents adopted at meetings of the Advisory Committee.
5.2. The Secretary may invite representatives of relevant government agencies of the Central Asian and Turkic countries and/or youth organizations/associations/movements to participate in the meeting of the Consultative Committee as observers.
5.3. The Secretary of the Consultative Committee shall be appointed by the Chairman of the Consultative Committee from among the Representatives of the member States of the Consultative Committee after his election to this post.
6. Final Reguations
6.1. The working languages of the Advisory Committee are English and Russian.
6.2. The language of official documents for signing or acceptance is English.
6.3. This Regulation shall enter into force on the date of its adoption by the Board of Trustees.
6.4. By decision of the Board of Trustees of the Advisory Committee and on the recommendation of the Representatives of the member states of the Advisory Committee, amendments may be made to this Regulation. The relevant decision shall enter into force on the day of its adoption.